Artyści nie z tego świataLubię czasem przypominać sobie swoje pierwsze teksty... Ten opowiadał o artystach, którzy tworzyli sztukę nie z tego świata.
Lubię słuchać opowieści nie z tego świata. A tych podczas podróży po Meksyku nasłuchałam się całkiem sporo. Szczególnie mocno zapadła mi w pamięć historia Pedro Linaresa, który stworzył pierwszą figurkę Alebrije za sprawą ingerencji nie z tego świata. Stanowiła ona połączenie różnych znanych zwierząt, z tym że w niezwykle fantazyjnych wzorach i kolorach. Zatem w kwiatki, prążki, w paski.

Przypomniałam sobie kolejną historię. Usłyszałam ją jeszcze podczas studiów na wykładzie o sztuce afryki. Opowiadała ona o Samaki Likanoa, artyście z wielką wyobraźnią i być może jeszcze większym pociągiem do napojów wyskokowych. W stanie po znacznym spożyciu niósł on jedną ze swoich rzeźb do swojego marchanta. Niestety w najmniej spodziewanym momencie Samakiemu drogę przebiegł krawężnik i biedak rozłożył się jak długi na swoją rzeźbę. W efekcie upadku rzeźba doznała tak znacznego uszczerbku na swoim zdrowiu, że artysta wrócił z nią do domu, rzucił w kąt i oddał się morfeuszowi. Tej nocy pojawił się duch ojca... A następnego dnia o świcie Samaki stworzył pierwszą figurkę shetani.

Przed oczami miałam świeżo wówczas obejrzany film Angelus. Opowiadał on o Teofilu Ociepce zgromadzonych wokół niego malarzy z Grupy Janowskiej. Janów obecnie stanowi część Katowic, a w muzeum na Nikiszowcu możemy zobaczyć kilka jego dzieł. Ociepka aktywnie działał też w Janowskiej Grupie Okultystycznej. Na swoich płótnach ze szczególnym zamiłowaniem ukazywał faunę i florę... Saturna.

Wszystkie te historie łączył jeden metafizyczny mianownik. Czy nie brzmi to jak temat artykułu? Wystarczyło teraz dodać do siebie te trzy ułamki i napisać artykuł. Tylko komu go zaproponować? Najbardziej naturalnym miejscem był magazyn Wróżka. Tekst został przyjęty. A dziś znalazłam go w sieci przez przypadek:)

Zapraszam do lektury!

http://www.wrozka.com.pl/component/content/article/522-2011/02152/5968-sztuka-nie-z-tej-ziemi
Foto: Internet
Alebrije

Shetani

Obraz Teofila Ociepki


Share on Google Plus

About Dorota Chojnowska

Dorota Chojnowska - Dziennikarka, antropolog kultury i włóczykij. Odkąd zbudowała bambusowy rower, nie wyobraża sobie podróżowania "na piechotę".

0 komentarze :

Prześlij komentarz