Dźwięki Azji i PacyfikuMuzeum Azji i Pacyfiku otwiera pierwszą stałą ekspozycję w nowej siedzibie – Strefę Dźwięku. Ma ona wprowadzić w świat muzyki i rozbudzić apetyt na dalszą podróż po Azji i Pacyfiku.Minęły już ponad dwa lata, odkąd Muzeum Azji i Pacyfiku przeprowadziło się na Solec. W nowej, przestronnej siedzibie ciągle coś się działo – koncerty, wystawy czasowe, kiermasze. Brakowało jedynie... stałej wystawy. Ale już za dwa dni to się zmieni. W sobotę (24 października) odbędzie się uroczyste otwarcie Strefy Dźwięków! O nowej ekspozycji rozmawiam z dr Joanną Wasilewską, dyrektorką Muzeum Azji i Pacyfiku.

Dorota: Dlaczego tak długo trzeba było czekać na stałą wystawę? Czy była to kwestia projektu?

Joanna Wasilewska: Projekt koncepcyjny wystaw stałych istnieje już od dawna. Pracowaliśmy nad nim od lat, a stronę plastyczną opracowała pracownia Kłaput Project. Poszczególne galerie zaplanowaliśmy wokół tematu podróży na wschód poprzez kraje i regiony Azji i Oceanii. Podsumowaniem tej ekspozycji miała być Strefa Dźwięku.
Rok temu otrzymaliśmy dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, niestety w wysokości, która pozwoliła na realizacje tylko jednej przestrzeni. Więc pomyśleliśmy – skoro możemy zrobić jedną, zróbmy tę która stanowi syntezę całej ekspozycji czyli Strefę Dźwięku. Zwiedzający zapoznają się tam z muzyką Azji i Oceanii oraz ze wszystkim, co z nią związane, czyli  przede wszystkim tańcem i obrzędowością.

W jaki sposób będziecie opowiadać o muzyce?

Opowiadanie o muzyce stanowi wyzwanie dla wszystkich muzeów. Dla nas bowiem punktem wyjścia jest przedmiot materialny, a muzyka materialna nie jest.

Ale ten przedmiot nie może być oderwany od kontekstu kulturowego...

Dlatego więc w Strefie Dźwięku oprócz oglądania instrumentów muzycznych będzie można usłyszeć nagrania wybranych instrumentów oraz zobaczyć filmy lub zdjęcia z koncertów czy uroczystości, w których te instrumenty są używane. Mam nadzieje, że wkład multimedialny nie tylko pozwoli sobie wyobrazić sposób wykorzystania instrumentów, ale też uzmysłowi nam, że jesteśmy już którymś pokoleniem wychowanym na muzyce z pudełek: radia, odtwarzacza, komputera... Dla nas muzyka jest czymś oczywistym, co cały czas nam brzęczy w tle. Zapomnieliśmy, że zupełnie inaczej przeżywano muzykę przed wynalezieniem techniki nagrywania dźwięku. Za sprawą multimediów możemy sobie wyobrazić, jakim wydarzeniem jest muzyka w społecznościach „przedglobalizacyjnych”. Przecież i w Polsce jeszcze sto lat temu muzyka była czymś odświętnym, niecodziennym, czymś, co działo się w kościele, na weselu, balu czy na dostępnym dla niewielu koncercie. Zresztą i dziś zmysły zupełnie inaczej reagują na żywą muzykę, niż na nagranie.

Równocześnie ze Strefą Dźwięku zostanie otwarta nowa sala wystaw czasowych, w której zaprezentujecie ekspozycję „Azja/Pacyfik/Solec24” .

Jest to wystawa w rodzaju „The best of...”, która zarazem wprowadza w historię muzeum. Wybraliśmy na nią około 100 najciekawszych, najbardziej charakterystycznych i atrakcyjnych eksponatów. Mamy bowiem wielki głód prezentacji tego, co mamy w magazynach, a co chcielibyśmy wreszcie okazywać na stałe. Nigdy wcześniej takiej możliwosci nie było, a nasze dawne przestrzenie wystawowe były bardzo ograniczone.

Zatem będzie to wystawa stała w miniaturze?

Tak. Wystawę stałą planujemy na około 1000 m2, podczas gdy Azja/Pacyfik/Solec24 zmieściliśmy w niecałych 200 m2.

Jeśli miałaby Pani wymienić najciekawszy eksponat...
W Strefie Dźwięków jest to dla mnie bęben z brązu, pochodzący z Laosu. Jeden z tych, które znane są w całej Azji Południowo-Wschodniej jako bębny Dong Son. Ich forma i technologia wykonania praktycznie się nie zmieniła od epoki brązu.

Czy wciąż się ich używa?

Tak, między innymi w obrzędach przywoływania deszczu – stąd figurki żab kojarzonych z deszczem i płodnością. Na starszych egzemplarzach przedstawiano też ptaki, czyli łączników między niebem a ziemią.

Na obydwu wystawach aż się roi od egzotycznych instrumentów muzycznych. Na pewno zwiedzający dużo by dali, by zagrać na kilku z nich...

Oczywiście obiektów o statusie „muzealnym” generalnie nie można używać. Zamierzamy jednak udostępnić pewne instrumenty współczesne, nie stanowiące elementu kolekcji.

Na przykład?

Angklungi, czyli bambusowe kołatki, albo gopiyantra, indyjski instrument o jednej strunie. Poza tym, będziemy w miarę regularnie organizować zajęcia warsztatowe, przede wszystkim dla dzieci, ale również dla całych rodzin.

Na pewno powstał już wstępny program...
Warsztaty dla dzieci poprowadzi Maria Szymańska-Ilnata, kuratorka Strefy Dźwięków. Maria jest muzykologiem, gra na gamelanie, tańczy... Ma zatem niesamowitą wiedzę praktyczną, teoretyczną i pedagogiczną. Prawdopodobnie będziemy współpracować z Marcinem Żekało, który gra na japońskim flecie shakuhachi, przymierzamy się do warsztatów tańca – głównie indyjskiego i indonezyjskiego. mniej więcej co miesiąc w muzeum odbywać się będą koncerty – już 29 października można będzie usłyszeć muzykę Kurdów z Iranu.

Pozostaje nam jedynie zaprosić na stronę internetową Muzeum Azji i Pacyfiku oraz na fanpage'a, gdzie znajduje się szczegółowy program wydarzeń, a ja bardzo dziękuję za rozmowę.Szczegółowy program wydarzeń naKoncerty
29 października – Muzyka kurdyjska z Iranu w wykonaniu Mohammada Rasouli i przyjaciół
26 listopada – Jawa Ensemble


Kustosz wystawy Azja/Pacyfik/Solec24: Magdalena Ginter-Frołow
Projekt Strefy Dźwięków: Pracownia Kłaput Project

Program Otwarcia Strefy Dźwięku i wystawy Azja/Pacyfik/Solec24

Sobota, 24 września
12.00 – Azjatyckie bajki dla dzieci opowie Szymon Góralczyk
13.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Azja/Pacyfik/Solec24”
14.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Strefa dźwięków”
15.00 – Warsztaty gry na gamelanie
16.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Azja/Pacyfik/Solec24”
17.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Strefa dźwięków”
18.00 – Koncert Warszawskiej Grupy Gamelanowej


Niedziela, 25 września
12.00 – Azjatyckie bajki dla dzieci opowie Szymon Góralczyk
13.00 – Warsztaty tańca kathak poprowadzi Jayeeta Dutta, warsztat płatny 35 zł, obowiązują zapisy; zgłoszenia mailowo: karolinakrzywicka@muzeumazji.pl;
15.00 – „Dzioborożec i ryba piła” - oprowadzanie dla dzieci po wystawie „Azja/Pacyfik/Solec24”
16.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Azja/Pacyfik/Solec24”
17.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Strefa dźwięków”
18.00 – Pokaz tańca kathak. Wystąpią Jayeeta Dutta i Magdalena Niernsee

Przez cały czas trwania wydarzenia prowadzone będą otwarte rodzinne warsztaty plastyczne. 

Fot: Materiały prasowe MAiP
Share on Google Plus

About Dorota Chojnowska

Dorota Chojnowska - Dziennikarka, antropolog kultury i włóczykij. Odkąd zbudowała bambusowy rower, nie wyobraża sobie podróżowania "na piechotę".

0 komentarze :

Prześlij komentarz